Folders |
2002 Results - NCAA Division I Indoor ChampionshipsPublished by
NCAA Div. I Championships: Friday Results
1. Leonard Scott, Tennessee, 6.55Q; 2. Justin Gatlin, Tennessee, 6.57Q; 3. Terence Newman, Kansas St., 6.62q; 4. Samie Parker, Oregon, 6.63q; 5. Dwight
Thomas, Clemson, 6.64q; 6. Pierre Browne, MS State, 6.64q; 7. Anson Henry, WA
State, 6.65q; 8. Mardy Scales, M. Tenn. St., 6.65q; 9. Latonel Williams,
Alabama, 6.65; 10. Chris Johnson, Arkansas-LR, 6.66; 11. Michael Frater, TCU,
6.68; 12. James Shelton, Mississippi, 6.69; 13. Tre Gardner, Texas, 6.70; 14.
Jeffrey Fourth, SC State, 6.70; 15. Julien Dunkley, ECU, 6.71; --. Taiwo
Ajibade, UTEP, FS.
Men 200 Meter Dash Finals: 1. Justin Gatlin, Tennessee, 20.63; 2. Marquis Davis, MS State, 20.76; 3. Leonard Scott, Tennessee, 20.80; 4. Pierre Browne, MS State, 20.84; 5. Aaron
Egbele, UTEP, 20.90; 6. Kendrick Triggs, Mississippi, 20.92; 7. Leo Bookman,
Kansas, 21.12; 8. Ryan Olkowski, Penn St., 21.23.
Men 200 Meter Dash Preliminaries: 1. Justin Gatlin, Tennessee, 20.64q; 2. Marquis Davis, MS State, 20.91q; 3. Leo Bookman, Kansas, 20.93q; 4. Leonard Scott, Tennessee, 20.94q; 5. Kendrick
Triggs, Mississippi, 20.94q; 6. Pierre Browne, MS State, 20.94q; 7. Aaron
Egbele, UTEP, 20.97q; 8. Ryan Olkowski, Penn St., 20.98q; 9. Andre Totton, S.
Carolina, 21.00; 10. Anthony Buchanan, WA State, 21.15; 11. Kyle Farmer,
Florida, 21.16; 12. Anthony Moorman, Illinois, 21.21; 13. Mardy Scales, M.
Tenn. St., 21.59; --. Michael Lipscomb, UCLA, DQ; --. Taylor Jacobs, Florida,
DQ.
Men 400 Meter Dash: 1. Alleyene Francique, LSU, 45.70q; 2. Pete Coley, LSU, 46.07q; 3. Gary Kikaya, Tennessee, 46.07q; 4. Rickey Harris, Florida, 46.31q; 5. Shameron
Turner, Auburn, 46.38q; 6. Godfrey Herring, M. Tenn. St., 46.41q; 7. Lueroy
Colquhoun, LSU, 46.41q; 8. Ato Modibo, Clemson, 46.43q; 9. Mitch Potter,
Minnesota, 46.49; 10. Benjamin Henderson, ECU, 46.55; 11. Darold Williamson,
Baylor, 46.61; 12. Nduka Awazie, Eastern MI, 46.71; 13. Sanjay Ayre, Auburn,
46.86; 14. Mike Kenyon, Arizona, 47.05; 15. Joe Mendel, Connecticut, 47.36;
--. Otis Harris, S. Carolina, DQ.
Men 800 Meter Run: 1. Sam Burley, Penn, 1:48.41Q; 2. Otukile Lekote, S. Carolina, 1:48.57Q; 3. Moise Joseph, Florida, 1:48.44Q; 4. Marc Sylvester, Tennessee, 1:48.59Q; 5.
Simon Kimata, Oregon, 1:48.55q; 6. Jonathan Johnson, Texas Tech, 1:48.73q; 7.
Fred Sharpe, Auburn, 1:48.99q; 8. Said Ahmed, Arkansas, 1:49.41q; 9. David
Freeman, Kentucky, 1:49.45; 10. Robbie Stevens, Arkansas, 1:49.57; 11.
Chadwick Johnson, Kentucky, 1:49.83; 12. Timothy Dunne, Missouri, 1:50.13; 13.
Aldwyn Sappleton, Oklahoma, 1:50.34; 14. Elliott Blount, Connecticut, 1:51.32;
15. Stewart Kimball, Missouri, 1:51.86; 16. Mike Taylor, Arkansas, 1:54.60.
Men 1 Mile Run: 1. Donald Sage, Stanford, 4:01.80Q; 2. John Jefferson, Indiana, 4:06.26Q; 3. Christian Goy, Illinois St., 4:02.09Q; 4. Hunter Spencer, Kentucky, 4:06.27Q;
5. David Kimani, Alabama, 4:02.18Q; 6. Eliud Njubi, TCU, 4:06.90Q; 7. Joel
Atwater, Weber, 4:02.43q; 8. Brendon Mahoney, Georgia Tech, 4:02.50q; 9.
Jeremy Tolman, Weber, 4:02.66q; 10. Chris Mulvaney, Arkansas, 4:02.69q; 11.
Nathan Brannen, Michigan, 4:03.53; 12. Scott McGowan, Montana St., 4:06.91;
13. Eric Garner, Washington, 4:07.06; 14. Brandon Strong, Arizona St.,
4:08.27; 15. Daniel Wilson, Connecticut, 4:08.41(adv to final); 16. Bashar Ibrahim, UTEP,
4:12.02.
Men 5000 Meter Run: 1. Alistair Cragg, Arkansas, 13:49.80; 2. Jorge Torres, Colorado, 13:50.35; 3. Dathan Ritzenhein, Colorado, 13:50.51; 4. Daniel Lincoln, Arkansas, 13:57.71;
5. Jason Sandfort, Arkansas, 14:00.65; 6. Ryan Shay, Notre Dame, 14:02.97; 7.
Tom McArdle, Dartmouth, 14:03.29; 8. Louis Luchini, Stanford, 14:11.15; 9.
Peter Riley, Iona, 14:11.53; 10. Joe Driscoll, Portland, 14:13.93; 11. Chris
Emme, Stanford, 14:15.20; 12. Chris Powers, Indiana, 14:18.05; 13. Adam
Wallace, Wisconsin, 14:19.07; 14. Jason Woolhouse, Oklahoma St., 14:37.70; --.
Graema Reid, Iona, DNF.
Men 60 Meter Hurdles Finals: 1. Ron Bramlett, Alabama, 7.59; 2. Chris Pinnock, Texas A&M, 7.60; 3. Jermaine Cooper, Texas, 7.73; 4. Todd Matthews, Clemson, 7.79; 5. Karl Jennings,
Tennessee, 7.80; 6. Jeff Young, S. Illinois, 7.87; 7. Michael Thomas,
Arkansas, 7.91; 8. Corey Taylor, S. Carolina, 7.99.
Men 60 Meter Hurdles Preliminaries: 1. Ron Bramlett, Alabama, 7.55Q; 2. Jermaine Cooper, Texas, 7.69Q; 3. Jeff Young, S. Illinois, 7.83Q; 4. Chris Pinnock, Texas A&M, 7.74q; 5. Michael
Thomas, Arkansas, 7.74q; 6. Karl Jennings, Tennessee, 7.78q; 7. Todd Matthews,
Clemson, 7.80q; 8. Corey Taylor, S. Carolina, 7.82q; 9. Joel Bown, Ohio St.,
7.87; 10. Jon Mungen, Wisconsin, 7.89; 11. Eddie Jackson, Arkansas, 7.92; 12.
Hassaan Stamps, Tennessee, 7.94; 13. Jamare Clarington, Florida Int., 8.03;
14. Reggie DePass, Colorado, 8.13; --. Dwight Thomas, Clemson, FS; --. Jason
Stanley, Oklahoma, FS; --. Tony Galaviz, Arizona St., DNF.
Men Distance Medley: 1. Villanova (Ryan Hayden SO, Michael Brown SR, Jason Jabaut SO, Adrian Blincoe JR), 9:31.00; 2. Wisconsin (Isaiah Festa JR, Dan Murray SO, Jabari
Pride SR, Josh Spiker FR), 9:32.31; 3. Alabama (Troy Henderson SR, O'Neil
Wright JR, Curtis McBride FR, David Kimani JR), 9:32.97; 4. Northern Iowa
(Oliver Bodor FR, Dirk Homewood FR, Dave Paulsen JR, Balazs Csillag SR),
9:33.14; 5. Florida (Moise Joseph SO, Stefan Pastor FR, Ali Abiola JR, Chris
Duncan SR), 9:34.10; 6. Minnesota (Toby Henkels JR, Bob Quade SR, Ryan Ford
FR, Andy McKessock JR), 9:35.00; 7. Stanford (Donald Sage SO, Curtis Goehring
FR, Mark Hassell SR, Grant Robison SO), 9:35.30; 8. Texas (Jordan McCambridge
SR, Jason Jackson SR, Brian Rue SR, Jeff Wood SR), 9:36.09; 9. Wake Forest
(Nathan Sisco SO, Ryan Hamilton SR, Paul Singleton JR, Chris Estwanik SR),
9:36.76; 10. E Michigan (Jordan Desilets SO, Nduka Awazie JR, Feder Estelus
JR, Neil Kirk SR), 9:39.52; 11. SMU (Martin Allegyer JR, Adam Merritt JR,
Abraham Ekal SO, Dalibor Balgac SO), 9:44.60; 12. Kentucky (Jack Morgan JR,
Chadwick Johnson JR, David Freeman SO, Thomas Morgan JR), 9:48.47.
Men High Jump: 1. Tora Harris, Princeton, 2.26m, (7-05.00); 2. Adam Shunk, UNC, 2.23m, (7-03.75); 3. Shaun Guice, Purdue, 2.20m, (7-02.50); 4. Doug Ameigh, Clemson,
2.20m, (7-02.50); 5. Shawn Brown, Florida St., 2.13m, (6-11.75); 5. Ryan
Olkowski, Penn St., 2.13m, (6-11.75); 7. Matt Vincent, Florida, 2.13m,
(6-11.75); 7. Kyle Odvody, Nebraska, 2.13m, (6-11.75); 9. Mike Beasley, Texas
Tech, 2.13m, (6-11.75); 10. Jason Boness, Oregon, 2.13m, (6-11.75); 11. Eric
Bergemann, Campbell, 2.09m, (6-10.25); 11. Shaun Kologinczak, Nebraska, 2.09m,
(6-10.25); 11. Einar Hjartarson, Texas, 2.09m, (6-10.25); 14. Claston Bernard,
LSU, 2.09m, (6-10.25); 15. Tim Bell, Tennessee, 2.09m, (6-10.25); --. Paul
Klemic, Northeastern, NH.
Men Long Jump:
1. Miguel Pate, Alabama, 8.34m, (27-04.50); 2. Walter Davis, LSU, 8.15m, (26-09.00); 3. Vaughaligan Walwyn, Rice, 7.94m, (26-00.75); 4. Cleavon
Dillion, TCU, 7.86m, (25-09.50); 5. Anthony Wallace, J. Madison, 7.73m,
(25-04.50); 6. Shantel Glass, Mississippi, 7.67m, (25-02.00); 7. Randy Lewis,
Wichita St., 7.65m, (25-01.25); 8. Jason Ward, Texas, 7.62m, (25-00.00); 9.
Daniel Kaczmarczyk, Iowa St., 7.61m, (24-11.75); 10. Aron Szmuda, BYU, 7.56m,
(24-09.75); 11. William Montgomery, Charlotte, 7.51m, (24-07.75); 12. Cherone
White, N. Car. A&T, 7.43m, (24-04.50); 13. Mesut Yavas, Arkansas St., 7.41m,
(24-03.75); 14. Trevell Quinley, Arizona St., 7.30m, (23-11.50); --. Allen
Simms, George Mason, FOUL; --. Marvin Lucas, S. Miss., FOUL.
Men Shot Put:
1. Carl Meyerscough, Nebraska, 21.26m, (69-09.00); 2. Joachim Olsen, Idaho, 21.20m, (69-06.75); 3. Christian Cantwell, Missouri, 20.43m, (67-00.50); 4.
Janus Robberts, SMU, 20.22m, (66-04.25); 5. Jon Kalnas, Monmouth, 19.67m,
(64-06.50); 6. David Wood, Arizona St., 19.58m, (64-03.00); 7. Jeff Chakouian,
Kentucky, 19.26m, (63-02.25); 8. Andrey Borodkin, SMU, 19.00m, (62-04.00); 9.
Nedzad Mulabegovic, Purdue, 18.83m, (61-09.50); 10. Dan Ames, UCLA, 18.83m,
(61-09.50); 11. Mark Hoxmeier, Boise State, 18.82m, (61-09.00); 12. Simon
Stewart, Idaho, 18.78m, (61-07.50); 13. Sean Shields, Arizona, 18.56m,
(60-10.75); 14. Jon O'Neil, Long Beach, 18.47m, (60-07.25); 15. Scott Weigand,
UCLA, 18.38m, (60-03.75); 16. Russ Bell, Missouri, 18.12m, (59-05.50); 17. Dan
Taylor, Ohio St., 17.98m, (59-00.00).
6. Lauryn Williams, Miami, 7.32q; 7. Danielle Carruthers, Indiana, 7.33q; 8. Aleen Bailey, S. Carolina, 7.33q; 9. Ebony Shotwell, Florida, 7.34; 10.
Monique Tubbs, Jacksonville, 7.34; 1. Muna Lee, LSU, 7.24Q; 2. Angela
Williams, USC, 7.24Q; 3. Brianna Glenn, Arizona, 7.25Q; 4. Rachelle Boone,
Indiana, 7.25q; 5. Tahesia Harrigan, Minnesota, 7.30q; 11. Monica Twum, TCU,
7.35; 12. Elva Goulbourne, Auburn, 7.36; 13. Erica Whipple, S. Carolina, 7.39;
14. Lolo Jones, LSU, 7.41; 15. Consuella Moore, Penn St., 7.42; 16. Perdita
Felicien, Illinois, 7.48; 17. Monique Wright-Cruse, Texas Tech, 7.52.
Women 200 Meter Dash Finals: 1. Muna Lee, LSU, 22.82; 2. Rachelle Boone, Indiana, 22.99; 3. Stephanie Durst, LSU, 23.00; 4. Erica Whipple, S. Carolina, 23.13; 5. Brianna Glenn,
Arizona, 23.29; 6. Aleen Bailey, S. Carolina, 23.31; 7. Amber Robinson,
Florida, 23.35; 8. Michele Davis, UNLV, 23.54.
Women 200 Meter Dash Preliminaries: 1. Muna Lee, LSU, 22.95q; 2. Erica Whipple, S. Carolina, 23.14q; 3. Stephanie Durst, LSU, 23.31q; 4. Michele Davis, UNLV, 23.32q; 5. Brianna Glenn, Arizona,
23.33q; 6. Aleen Bailey, S. Carolina, 23.39q; 7. Rachelle Boone, Indiana,
23.52q; 8. Amber Robinson, Florida, 23.62q; 9. Consuella Moore, Penn St.,
23.65; 10. Demetria Washington, S. Carolina, 23.67; 11. Willisa Heintz,
Mississippi, 23.72; 12. Vronique Wilson, Florida Int., 23.81; 13. Sasha
Springer, Eastern MI, 23.81; 14. Dee Dee Trotter, Tennessee, 23.87; 15. Carol
Merritt, Wake Forest, 23.89; 16. Lauryn Williams, Miami, 23.91; 17. Ayesha
Boyd, Notre Dame, 24.04; 18. Me'Lisa Barber, S. Carolina, 24.21.
1. Demetria Washington, S. Carolina, 52.34q; 2. Allison Beckford, Rice, 52.57q; 3. Liz Grow, Notre Dame, 52.73q; 4. Moushaumi Robinson, Texas, 52.86q;
5. Michele Davis, UNLV, 53.02q; 6. Me'Lisa Barber, S. Carolina, 53.09q; 7.
Licretia Sibley, Texas Tech, 53.16q; 8. Shevon Stoddart, S. Carolina, 53.21q;
9. Sophia Smellie, Seton Hall, 53.33; 10. LeShinda Demus, S. Carolina, 53.41;
11. Marie Woodward, Georgia, 53.42; 12. Ronetta Smith, LSU, 53.47; 13. Faith
Rein, Florida, 53.52; 14. Shauna Smith, Wyoming, 53.60; 15. Tia Trent,
Indiana, 53.97; 16. Adowa Gyasi-Nimako, Arkansas, 54.40.
1. Marian Burnett, LSU, 2:05.16Q; 2. Lenka Kalabova, Iowa St., 2:07.01Q; 3. Tyrona Heath, Georgetown, 2:07.59Q; 4. Kristina Bratton, Florida, 2:05.29Q; 5.
Nikeya Green, Wake Forest, 2:07.21Q; 6. Melissa DeLeon, Florida, 2:07.87Q; 7.
Aimee Teteris, Rice, 2:06.23q; 8. Alice Schmidt, UNC, 2:06.30q; 9. Nicole
Cook, Tennessee, 2:07.14; 10. Angie Beebe, Weber, 2:07.28; 11. Kenia Sinclair,
Seton Hall, 2:07.28; 12. Janine Jones, Pittsburgh, 2:07.65; 13. Shannon
Spaulding, Texas Tech, 2:07.94; 14. Sheena Gooding, Austin Peay, 2:08.04; 15.
Lanie Millar, Baylor, 2:08.52; 16. Beth Heimann, Kentucky, 2:08.68; 17. Sara
Pardue, Georgia Tech, 2:08.90; 18. Elizabeth Rocks, Pittsburgh, 2:09.34.
Women 1 Mile Run: 1. Lena Nilsson, UCLA, 4:43.16Q; 2. Heather Sagan, Liberty, 4:44.28Q; 3. Shalane Flanagan, UNC, 4:43.42Q; 4. Malindi Elmore, Stanford, 4:44.44Q; 5.
Erin Donohue, UNC, 4:43.95Q; 6. Katie Yemm, Colorado St., 4:44.49Q; 7. Sara
Gorton, Colorado, 4:44.54q; 8. Jill Laurendeau, Georgetown, 4:44.55q; 9. Katie
Eisenmenger, Kansas, 4:44.84q; 10. Roisin McGettigan, Providence, 4:45.02q;
11. Lauren King, Notre Dame, 4:45.09; 12. Erin Merten, Florida, 4:45.15; 13.
Katie Jazwinski, Michigan, 4:45.62; 14. Courtney Inman, Washington, 4:46.83;
15. Valentina Medina, Oklahoma St., 4:48.78; 16. Erin Sicher, Georgetown,
4:51.41; 17. Christin Wurth, Arkansas, 4:51.43.
Women 5000 Meter Run: 1. Siri Alfheim, Oklahoma St., 16:12.28; 2. Mellissa Gulli, Texas A&M, 16:13.75; 3. Jodie Hughes, Colorado, 16:13.82; 4. Tara Northcutt, BYU,
16:13.99; 5. Molly Austin, Colorado, 16:16.10; 6. Mollie Defrancesco, J.
Madison, 16:22.64; 7. Kristin Price, NC State, 16:26.61; 8. Lindsey Thompson,
BYU, 16:26.86; 9. Renee Metivier, Georgia Tech, 16:35.27; 10. Jenn Feenstra,
Georgia St., 16:35.90; 11. Devra Vierkant, BYU, 16:37.57; 12. Maria Cicero,
Boston Coll., 16:42.73; 13. Susan Barth, Marquette, 16:43.11; 14. Rebecca
Stallwood, W Virginia, 16:49.34; 15. Tara Chaplin, Arizona, 16:58.12; 16.
Sheela Agrawal, Duke, 17:09.66; 17. Amy Beykirch, NC State, 17:29.93.
Women 60 Meter Hurdles Finals: 1. Perdita Felicien, Illinois, 7.90; 2. Danielle Carruthers, Indiana, 7.92; 3. Susanna Kallur, Illinois, 8.00; 4. Lolo Jones, LSU, 8.05; 5. Nichole Denby,
Texas, 8.13; 6. Dalanda Jackson, Ohio St., 8.17; 7. Chitua Ohaeri, Texas A&M,
8.22; 8. Hannah Cooper, Colorado, 8.29.
Women 60 Meter Hurdles Preliminaries: 1. Perdita Felicien, Illinois, 8.03Q; 2. Susanna Kallur, Illinois, 8.10Q; 3. Danielle Carruthers, Indiana, 8.11Q; 4. Lolo Jones, LSU, 8.13q; 5. Nichole
Denby, Texas, 8.15q; 6. Dalanda Jackson, Ohio St., 8.24q; 7. Hannah Cooper,
Colorado, 8.27q; 8. Chitua Ohaeri, Texas A&M, 8.29q; 9. Camee' Williams,
Illinois, 8.29; 10. Shelly Ann Brown, Nebraska, 8.30; 11. Tiffany Ross, S.
Carolina, 8.40; 11. Opal Jones, Syracuse, 8.40; 13. Sherese Price, Villanova,
8.44; 14. Jenny Kallur, Illinois, 8.45; 15. Zamyal Jackson, LSU, 8.45; 16. Kim
Jones, Florida St., 8.49; 17. LouWanda Henderson, Delaware St., 8.50.
Women Distance Medley: 1. UCLA (Tiffany Burgess JR, Monique Henderson FR, Jessica Marr JR, Lena Nilsson JR), 10:58.19; 2. N Carolina (Erin Donohue FR, Anissa Gainey SO, Alice
Schmidt SO, Shalane Flanagan SO), 10:59.76; 3. Stanford (Stanford Carlucci SR,
Christine Moschella FR, Lindsay Hyatt JR, Lauren Fleshman JR), 11:09.13; 4.
BYU (Jamie Cottle SR, Andrea Combs JR, Holly Haguewood JR, Michaela Mannova
SO), 11:10.40; 5. Arkansas (Londa Bevins JR, Angel Heath JR, Erica Sigmont FR,
Andreina Byrd JR), 11:17.08; 6. Rice (Tanya Wright SO, Yvonne Umeh FR, Aimee
Teteris JR, Erin Brand SR), 11:17.31; 7. Georgetown (Treniere Clement SO,
Monica Hargrove SO, Heather Blackard SR, Jill Laurendeau SO), 11:19.94; 8.
Florida (Erin Merten SR, Faith Rein JR, Melissa DeLeon JR, Norma Vega SO),
11:24.34; 9. Colorado State (Kim Watson JR, Siobhan Everson-Stewart SR, Mary
Ridder JR, Elizabeth Roodel SR), 11:26.85; 10. Villanova (Ioana Parusheva FR,
Nicole Bridgewood FR, Rebecca Mitchell SO, Kalin Toedebusch FR), 11:32.13; 11.
Columbia (Caryn Waterson FR, Mary Winter SO, Erin Raggio SO, Caitlin Hickin
SO), 11:38.74; 12. West Virginia (Merissa Sexsmith SR, Ciara Chic SO, Aileen
Smith JR, Megan Metcalfe SO), 11:59.22.
Women Pole Vault: 1. Amy Linnen, Arizona, 4.53m, (14-10.25); 2. Tracy O'Hara, UCLA, 4.25m, (13-11.25); 3. Tamara Diles, WA State, 4.25m, (13-11.25); 4. April Steiner,
Arkansas, 4.15m, (13-07.25); 4. Andrea Wildrick, Liberty, 4.15m, (13-07.25);
6. Lacy Janson, Florida St., 4.15m, (13-07.25); 7. Becky Holliday, Oregon,
4.15m, (13-07.25); 8. Megan Westfall, Florida, 4.15m, (13-07.25); 9. Ebbie
Metzinger, Purdue, 4.05m, (13-03.50); 10. Hanna Palamaa, Eastern MI, 4.05m,
(13-03.50); 10. Shannon Jones, Montana St., 4.05m, (13-03.50); 10. Niki Reed,
Oregon, 4.05m, (13-03.50); 10. Erin Nett, W Virginia, 4.05m, (13-03.50); 14.
Leslie Dunlap, Oklahoma, 4.05m, (13-03.50); 15. Connie Jerz, Long Beach,
3.95m, (12-11.50); 15. Erica Boren, Texas A&M, 3.95m, (12-11.50); 17. Brooke
LoBue, Utah, 3.80m, (12-05.50).
Women Long Jump: 1. Elva Goulbourne, Auburn, 6.68m, (21-11.00); 2. Angel Heath, Arkansas, 6.30m, (20-08.00); 3. Tiffany Greer, Arizona St., 6.28m, (20-07.25); 4. Alice
Falaiye, Rice, 6.28m, (20-07.25); 5. Kiamesha Otey, Virginia, 6.26m,
(20-06.50); 6. Ineta Radevica, Wichita St., 6.25m, (20-06.25); 7. Nolle
Graham, Seton Hall, 6.23m, (20-05.25); 8. April Holliness, Baylor, 6.22m,
(20-05.00); 9. Krysha Bayley, Georgia, 6.17m, (20-03.00); 10. Gina Harris,
Miami, 6.13m, (20-01.50); 11. Antoinette Wilks, S. Carolina, 6.10m,
(20-00.25); 12. Kim Jones, Florida St., 6.07m, (19-11.00); 13. Tameisha King,
Notre Dame, 6.02m, (19-09.00); 14. Barbara Szlendakova, Iowa St., 5.92m,
(19-05.25); 15. Brianna Glenn, Arizona, 5.91m, (19-04.75); 16. Tasha Mahone,
Georgia, 5.85m, (19-02.50).
Women Weight Throw: 1. Candice Scott, Florida, 23.05m, (75-07.50); 2. Jamine Moton, Clemson, 22.50m, (73-10.00); 3. Jukina Dickerson, Florida, 21.28m, (69-09.75); 4.
Maureen Griffin, Idaho St., 20.64m, (67-08.75); 5. Katy Craig, Ohio St.,
19.98m, (65-06.75); 6. Wadudah Nurul-Islam, Connecticut, 19.76m, (64-10.00);
7. Marie LeJour, Arkansas, 19.57m, (64-02.50); 8. Ruth Kura, Maryland, 19.56m,
(64-02.25); 9. Amber Campbell, Coastal Car., 19.47m, (63-10.50); 10. Cari
Soong, UCLA, 19.46m, (63-10.25); 11. Stacy Martin, Auburn, 19.38m, (63-07.00);
12. Kimberli Barrett, Florida, 19.24m, (63-01.50); 13. Sheba George, St.
John's, 19.21m, (63-00.25); 14. Eliese Mitchell, Virginia, 18.97m, (62-03.00);
15. Serene Ross, Purdue, 18.44m, (60-06.00); 16. Laura Sauao, Cal St-North,
18.31m, (60-01.00); 17. Julie Thomas, Wyoming, 17.75m, (58-03.00).
Saturday Results Final Team Scores: 1) Tennessee 62.50 2) Alabama 47 3) LSU 44 4) Arkansas 39 5) Villanova 20 6) S Carolina 17.50 7) Clemson 17 8) Kansas 16 9) Miss State 15 9) Oregon 15 11) Colorado 14 12) N Carolina 13 12) Northern Iowa 13 14) Nebraska 11.50 15) BYU 10 15) Illinois State 10 15) UTEP 10 15) Baylor 10 15) Missouri 10 15) Princeton 10 21) Weber 9 21) Notre Dame 9 23) Kentucky 8 23) Idaho 8 23) Manhattan 8 23) Auburn 8 23) SMU 8 23) Minnesota 8 23) Texas 8 23) Texas A&M 8 23) Wisconsin 8 23) Michigan State 8 23) Oklahoma 8 34) Florida 7.50 35) DePaul 6 35) Stanford 6 35) Mississippi 6 35) Rice 6 35) Wash. State 6 35) Purdue 6 41) Georgia 5.50 42) Indiana 5 42) TCU 5 44) Penn State 4.50 45) Texas Tech 4 45) Kansas State 4 45) E Carolina 4 45) JMU 4 45) Monmouth 4 50) Florida State 3.50 51) Arizona State 3 51) S Illinois 3 51) Middle Tenn. 3 54) Dartmouth 2 54) Wichita State 2 54) SW Missouri 2 54) Pennsylvania 2 54) Colorado State 2 54) Wyoming 2 54) Georgia Tech 2 61) Iowa 1 61) Georgetown 1 61) Connecticut 1 64) SF Austin 0.50 1. Justin Gatlin, Tennessee, 6.59; 2. Leonard Scott, Tennessee, 6.61; 3. Anson Henry, WA State, 6.66; 4. Samie Parker, Oregon, 6.67; 5. Terence Newman,
Kansas St., 6.67; 6. Dwight Thomas, Clemson, 6.70; 7. Pierre Browne, MS State,
6.72; 8. Mardy Scales, M. Tenn. St., 6.80.
Men 400 Meter Dash: 1. Alleyene Francique, LSU, 45.58; 2. Pete Coley, LSU, 45.62; 3. Gary Kikaya, Tennessee, 45.93; 4. Lueroy Colquhoun, LSU, 46.35; 5. Ato Modibo, Clemson,
46.44; 6. Shameron Turner, Auburn, 46.77; 7. Godfrey Herring, M. Tenn. St.,
47.10; 8. Rickey Harris, Florida, 1:02.24.
Men 800 Meter Run: 1. Otukile Lekote, S. Carolina, 1:46.88; 2. Marc Sylvester, Tennessee, 1:47.41; 3. Said Ahmed, Arkansas, 1:47.80; 4. Fred Sharpe, Auburn, 1:48.81; 5.
Simon Kimata, Oregon, 1:49.56; 6. Jonathan Johnson, Texas Tech, 1:50.40; 7.
Sam Burley, Penn, 1:50.61; 8. Moise Joseph, Florida, 1:52.56.
Men 1 Mile Run: 1. Christian Goy, Illinois St., 4:00.06; 2. David Kimani, Alabama, 4:00.33; 3. Hunter Spencer, Kentucky, 4:02.93; 4. Jeremy Tolman, Weber, 4:03.23; 5. Joel
Atwater, Weber, 4:03.28; 6. Chris Mulvaney, Arkansas, 4:03.31; 7. Brendon
Mahoney, Georgia Tech, 4:05.16; 8. Daniel Wilson, Connecticut, 4:07.83; 9.
Eliud Njubi, TCU, 4:09.44; 10. John Jefferson, Indiana, 4:11.78; 11. Donald
Sage, Stanford, 4:13.55.
Men 3000 Meter Run: 1. Adrian Blincoe, Villanova, 8:01.76; 2. Balazs Csillag, N Iowa, 8:01.93; 3. Luke Watson, Notre Dame, 8:02.18; 4. David Kimani, Alabama, 8:02.59; 5.
Alistair Cragg, Arkansas, 8:03.48; 6. Grant Robison, Stanford, 8:04.82; 7.
Dalibor Balgac, SMU, 8:05.51; 8. Daniel Lincoln, Arkansas, 8:05.61; 9. Steve
Slattery, Colorado, 8:06.09; 10. Lyle Weese, Montana St., 8:07.04; 11. Alvaro
Jiminez, UTEP, 8:07.36; 12. Jeremy Tolman, Weber, 8:08.45; 13. Hamish Thorpe,
Providence, 8:08.78; 14. Chris Emme, Stanford, 8:09.22; 15. Steve Sherer,
Michigan St., 8:10.48; 16. Seth Hejny, Stanford, 8:11.51; 17. Ryan Hayden,
Villanova, 8:13.19; 18. Ryan Shay, Notre Dame, 8:18.75.
Men 4x400 Meter Relay: 1. Baylor (Zsolt Szeglet SR, Michael Smith SR, Charles Sterling SR, Darold Williamson FR), 3:05.54; 2. Tennessee (Justin Gatlin SO, Dwayne Bell JR,
Leonard Scott SR, Gary Kikaya JR), 3:06.87; 3. S Carolina (Jonathan
Fortenberry FR, Otukile Lekote SO, Otis Harris SO, Gerald Pressley JR),
3:07.16; 4. Minnesota (Mikael Jakobson SO, Andy Wohlin JR, Adam Steele SO,
Mitch Potter SO), 3:08.37; 5. E Carolina (Lawrence Ward SR, Benjamin Henderson
FR, Frankie Greene JR, Domonick Richmond FR), 3:08.93; 6. Oklahoma (Raoul
Harvey SR, Moses Washington SR, Ernest Lewis SR, Aldwyn Sappleton FR),
3:09.03; 7. SW Missouri (Justin Alberts FR, Ryan Smith JR, Jamial Rolle SR,
Alexis Roberts SO), 3:09.14; 8. Texas Tech (Ivory McCann FR, Julieon Raeburn
SO, Albert Booker FR, Jonathan Johnson FR), 3:09.70; 9. LSU (Lueroy Colquhoun
SR, Pete Coley FR, Robert Parham SO, Alleyene Francique SR), 3:10.69; 10. Iowa
(Juan Coleman SO, Scott Faber SR, Ryan Strang FR, Russell Peterson JR),
3:12.15; 11. Clemson (Jacey Harper JR, Dwight Thomas FR, Otto Spain JR, Ato
Modibo SR), 3:12.21.
Men Pole Vault: 1. Jeff Hansen, BYU, 5.48m, (17-11.75); 2. Paul Terek, Michigan St., 5.48m, (17-11.75); 3. Trevor Woods, Oregon, 5.48m, (17-11.75); 4. Mike Westlund,
Oklahoma, 5.48m, (17-11.75); 5. Vadim Gvozdestskiy, Kansas, 5.48m, (17-11.75);
6. David Leman, Georgia, 5.38m, (17-07.75); 6. Rocky Danners, Tennessee,
5.38m, (17-07.75); 8. Adam Keul, SF Austin, 5.38m, (17-07.75); 8. Chris
Steddum, S. Carolina, 5.38m, (17-07.75); 10. Brian DaCunha, Florida, 5.38m,
(17-07.75); 11. Dino Efthimiou, Indiana, 5.28m, (17-03.75); 12. Bobby Most, SW
Texas, 5.28m, (17-03.75); 13. Jim Autenreith, Baylor, 5.28m, (17-03.75); 14.
Eric Eshbach, Nebraska, 5.28m, (17-03.75); 15. Mike McNamara, Oklahoma, 5.18m,
(17-00.00); 16. Buster McLain, SW Texas, 5.18m, (17-00.00).
Men Triple Jump:
1. Walter Davis, LSU, 17.23m, (56-06.50); 2. Miguel Pate, Alabama, 16.52m, (54-02.50); 3. Adrian Ghioroaie, UTEP, 16.28m, (53-05.00); 4. Aarik Wilson,
Indiana, 16.23m, (53-03.00); 5. Maurice Robinson, Arkansas, 16.04m,
(52-07.50); 6. Truan Smith, LSU, 16.01m, (52-06.50); 7. Quincy Howe, Wyoming,
15.94m, (52-03.75); 8. Josh Rollins, Georgetown, 15.89m, (52-01.75); 9. Hasaan
Reddick, Indiana, 15.63m, (51-03.50); 10. Jason Ward, Texas, 15.53m,
(50-11.50); 11. Brandal Lawrence, TCU, 15.45m, (50-08.25); 12. Jaanus Uudmae,
S. Illinois, 15.35m, (50-04.50); --. Randy Lewis, Wichita St., FOUL.
Men Weight Throw: 1. Scott Russell, Kansas, 24.67m, (80-11.25); 2. Thomas Freeman, Manhattan, 23.19m, (76-01.00); 3. Carey Ryan, DePaul, 22.02m, (72-03.00); 4. Sal Gigante,
UNC, 21.84m, (71-08.00); 5. Russ Bell, Missouri, 21.72m, (71-03.25); 6.
Panagiotis Mavraganis, Georgia, 20.99m, (68-10.50); 7. Drew Loftin, Colorado
St., 20.84m, (68-04.50); 8. James Costello, Iowa, 20.75m, (68-01.00); 9. Josh
McCaughey, Princeton, 20.56m, (67-05.50); 10. Andras Haklits, Georgia, 20.38m,
(66-10.50); 11. Scott Moser, UCLA, 20.35m, (66-09.25); 12. Micah Shanks,
Missouri, 20.25m, (66-05.25); 13. Zach Riley, Ball State, 20.24m, (66-05.00);
14. Dale Cowper, W Mighigan, 20.17m, (66-02.25); 15. Christian Cantwell,
Missouri, 20.11m, (65-11.75).
|